Aktuality

Aká bola Noc s Andersenom v našej knižnici

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši sa už po štrnásty raz zapojila do medzinárodného podujatia na podporu čítania detí Noc s Andersenom. Magický večer plný zážitkov a prekvapení zažilo v piatok 22. marca 2024 šestnásť detí vo veku od 8 do 10 rokov. Spolu s deťmi sme si pri tejto príležitosti pripomenuli 105. výročie narodenia slovenskej spisovateľky Márie Ďuríčkovej a jej obľúbeného knižného hrdinu z vlny – Guľka Bombuľka.

Jeden deň v roku sa z Liptovskej knižnice GFB v čase od 16.00 do 21.30 stáva čarovná pirátska loď, na ktorej sme aj tento rok privítali nebojácnych pirátov, námorníkov a Pippi dlhé pančuchy. Riaditeľka knižnice Marcela Feriančeková alias kapitánka lode priblížila deťom históriu podujatia, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Česku a na Slovensku, ale aj v celej Európe a zámorí. Porozprávala o najväčšom svetovom rozprávkarovi H. Ch. Andersenovi, na počesť ktorého sa táto mimoriadna noc koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu jeho narodenín (*2.4.1805). Následne záložný kapitán Čierna Brada s veselým pomocníkom Oskarom naverbovali deti za pirátov a pridelili im funkcie ako navigátor, lodný kuchár, kormidelník, loďmajster, tesár, lekár či pisár lodného denníka. Ak sa chceli deti stať právoplatnými členmi posádky, museli preukázať aj tanečnú šikovnosť v  zábavnej pesničke od uja Ľuda s názvom Piráti. Po malom občerstvení začali novopečení námorníci plniť kartu úloh podľa pripravenej mapy. Deväť stanovíšť preverilo ich pohybový i rozumový potenciál. Kreatívneho ducha preukázali tvorbou originálneho kamaráta z vlny – Guľka Bombuľka. Po splnení všetkých úloh sme deťom slávnostne odovzdali preukazy odvahy. V polovici magického večera nastal čas stíšiť sa a niečo si priať. Na Strom želaní v epicentre detskej knižnice pribudli tajné priania od detí, ktoré sa do roka a do dňa určite splnia.

Medzičasom sa vonku zotmelo. Vietor bol priaznivý na začatie dobrodružnej výpravy na ostrov Portopilus za hľadaním piráta Efraima Pančušiska a jeho pokladu. Aby deti poklad našli, museli spolu s kapitánkou, Pippi a veliteľmi Fridolfom, Oskarom a Teodorom prehľadať celú knižnicu ponorenú do tmy, tieňov a strašidelných zvukov, nasledovať správy vo fľašiach, nájsť zázračné kľúče, odomknúť mrežu a rozlúštiť šifry, ktoré boli schované v tajných skrýšach po celej budove. Keď prekonali všetky prekážky a nástrahy, nasledovali šípky, ktoré ich priviedli k truhlici v podobe torty, ktorú si spolu rozdelili. Deti si z pirátskeho lupu odniesli aj pamätnú mincu, ktorá im bude pripomínať tento nezabudnuteľný večer, ktorý môžu zažiť len raz za život. Našiel sa aj odkaz od kapitána Pančušiska. Ale to už je iný príbeh, ktorý deti možno dosnívali doma vo svojich posteliach.

Čas sa naplnil. Čarovný koráb pirátskej lode so svojim rozprávkovým tajomstvom sa deťom zjaví opäť o rok na Noci s Andersenom v Liptovskej knižnici GFB.

Ďakujeme našim sponzorom na NsA:

– PEKÁREŇ ĽUBEĽA – MIPEK s.r.o. za občerstvenie pre deti

– pani učiteľke JANKE SOCHOROVEJ z Evanjelickej základnej školy biskupa Jura Janošku za pirátske mafiny.

Za dlhoročnú spoluprácu ďakujeme aj HOTELOVEJ AKADÉMII v Liptovskom Mikuláši (cukrárenské výrobky). 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this