Beseda s Katarínou Nádaskou o ľudovej etnomedicíne a fytoterapii

Ospravedlňujeme sa všetkým záujemcom o prednášku – neuskutočnila sa zo zdravotných dôvodov. Prednášku Vám ponúkneme v náhradnom termíne, budeme Vás informovať. Ďakujeme za pochopenie.

Liptovská knižnica G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) po dlhšej prestávke opäť pozvala na prednášku a besedu jednu z najpútavejších rozprávačiek našich ľudových zvykov a tradícií, etnologičku Katarínu Nádaskú. V minulosti sa v liptovskej knižnici venovala témam jesenné zvykoslovie a zvyky a obrady spojené so životom človeka. Tentoraz predstaví pojmy Ľudová etnomedicína a fytoterapia, teda priblíži ľudové liečiteľstvo a bylinkárstvo na našom území v minulosti. „Na základe rôznych archeologických nálezov máme vydokladované, že už v mladšej dobe kamennej sa ľudia liečili rastlinkami,“ objasňuje históriu fytoterapie Katarína Nádaská. Predstaví aj konkrétne rastliny a možnosti ich použitia. Ako tvrdí, aj v súčasnosti môže byť fytoterapia vhodným doplnkom liečby.

Katarína Nádaská (1967) sa venuje popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venovala náboženskej etnológii (ľudová religiozita, mariánsky kult a jeho prejavy, nová religiozita, rané náboženské formy a idey), etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu (dejiny ochrany pamiatok, základy muzeológie), dejinám kresťanstva na území Slovenska, judaizmu, regionálnym dejinám, praktickým kurátorským vedomostiam a zručnostiam v múzejníctve. Jej texty venované popularizácii etnografických tém vyšli aj knižne v bohato ilustrovaných publikáciách a stali sa bestsellermi.

Prednáška spojená s besedou sa uskutoční v stredu 20. septembra o 17. hodine v rámci projektu 365 dní v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.