Čitateľské stratégie – seminár pre učiteľov a knihovníkov

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pripravuje na utorok  29. novembra 2022 seminár Čitateľské stratégie a práca s literárnym textom.

Zameriame sa najmä na tínedžerov (II. stupeň ZŠ), ktorí často odkladajú knihu bokom kvôli tabletom a mobilom a kniha veľakrát nemá v ich živote trvalé miesto. Cieľom je prebudiť „násťročnú“ čitateľskú dušu. Význam čítania pre duševný rozvoj človeka, pre jeho úspešnosť i pre vnímanie sveta je obrovský. Priviesť k čítaniu mládež je o to ťažšie, že prechádza mnohými duševnými aj telesnými zmenami a objavuje svet cez provokujúce výzvy. Avšak výborne sa vyvíjajúca fantázia  v tomto veku by mohla byť jedným z predpokladov, prečo rozvíjať mladého človeka práve cez knihy.

Lektor seminára bude Tibor Hujdič alias pán Mrkvička, propagátor čítania detí a deťom. Cez dramatizované čítania a predstavovanie kníh inšpiruje deti a mládež na školách k čítaniu. Pre učiteľov, knihovníkov a rodičov lektoruje semináre na podporu záujmu o čítanie detí a na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Spoluzakladal detské internetové kníhkupectvo Mrkvička, bol moderátorom autorskej rozhlasovej relácie Detská knižnica. Je autorom knihy hier Rodič ako detské ihrisko.

Seminár je rozdelený na dve časti. V dopoludňajších hodinách sa budú konať 2 workshopy pre žiakov II. stupňa ZŠ Knižné hádanky (o 10,00 a 11,00). Cieľom workshopu je formou hádaniek propagovať knihy a vzbudiť záujem o ich prečítanie. Popoludní (od 13,00 – 16,00) bude seminár pre učiteľov I. a II. stupňa ZŠ a knihovníkov „Čítaním k porozumeniu“ zameraný na čitateľskú gramotnosť a na podmienky, ktoré musia byť splnené, aby sa gramotnosť žiakov zlepšila. Súčasťou bude ukážka modelovej hodiny a teoretické vstupy zamerané na poznanie čitateľských zručností a spôsoby ich rozvíjania.

Podnecovať k čítaniu rôzne vekové kategórie ľudí, najmä deti a mládež, nie je len doplnková aktivita, ktorú by mali knihovníci a učitelia robiť. Je to základ, na ktorom stojí budúca sebavedomá a vyspelá generácia, preto aktivity na rozvoj čitateľskej gramotnosti majú v knižniciach a v školách svoje nenahraditeľné miesto.

Podujatie sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (úsek literatúry pre deti/ multimediálny úsek) rámci projektu „Knižnica na dosah“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

ČITATEĽSKÉ STRATÉGIE A PRÁCA S LITERÁRNYM TEXTOM

V utorok 29. novembra 2022 sa v dopoludňajších hodinách konali 2 workshopy KNIŽNÉ HÁDANKY pre žiakov 5. ročníka ZŠ Miloša Janošku a ZŠ Janka Kráľa. Popoludní nasledoval seminár pre učiteľov a knihovníkov „Čítaním k porozumeniu“ zameraný na čitateľskú gramotnosť. Lektor Tibor Hujdič alias PÁN MRKVIČKA, známy propagátor detského čítania detí a deťom, ponúkol veľa  inšpiratívnych nápadov ako rozvíjať čitateľské zručnosti žiakov I. a II. stupňa ZŠ.

Podujatie sa konalo v rámci projektu Knižnica na dosah, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. Súčasťou seminára bolo aj občerstvenie, ktoré tiež podporil Fond na podporu umenia.