Čitateľský maratón: Čítajme si 2024

„ČÍTAJME SI“ 2024

1. marec 2024 od 13.30 hod.

V týždni od 18. marca do 22. marca 2024 sa bude konať celoslovenský detský čitateľský maratón s názvom ČÍTAJME SI. Linka detskej istoty organizuje už 15. ročník tohto detského maratónu, ktorý je tento rok realizovaný s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

V Liptovskej knižnici GFB privítane v pondelok 18. marca 2024 od 13.30 hod. v úseku literatúry pre deti a mládež deti zo Základnej školy Miloša Janošku a po nich sa vystriedajú žiaci zo Súkromnej základnej školy FELIX. Do čitateľského maratónu zapojíme aj individuálnych detských čitateľov, ktorí v tento deň navštívia knižnicu. Budeme čítať z knihy   Čarovné kreslo od Evy a Petra Bombarovcov.

Projekt „Čítajme si“ vznikol v roku 2008 s cieľom pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporuje rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť stotožniť sa s postavami, ponúka chvíle intimity. Nezanedbateľným prínosom čítania je tiež získavanie množstva informácií, vedomostí a porozumenie pojmom.

Detský čitateľský maratón si počas svojho trvania získava čoraz väčšiu popularitu, do prvého ročníka sa zapojilo 2912 detí, v minulom roku 2023 to bolo rekordných 100591 čitateľských maratóncov. V tomto projekte však nejde len o lámanie rekordov. Hlavným cieľom je predovšetkým zatraktívniť knihu v detských očiach  a pritiahnuť deti a mládež ku čítaniu.

Výsledok detského čitateľského maratónu bude vyhlásený po sčítaní počtu čítajúcich detí z celého Slovenska.