Aktuality

Cudzincov kabát

          V Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) sa budete môcť vo štvrtok 23. februára 2023 o 16. hodine stretnúť s učiteľom a prekladateľom pôvodom z Anglicka Jonathanom Grestym. Svoje začiatky na Slovensku, kam prišiel po štúdiách pred tridsiatimi rokmi, popisuje vo svojom prvom románe Cudzincov kabát. V románových príbehoch čitateľa zavedie na rôzne miesta Slovenska, priblíži svoje postrehy, zážitky a svoj vzťah k inej mentalite a kultúre. Možno sa dočkáte aj suchého anglického humoru, alebo je už Jonathan viac Slovákom?

Jonathan Gresty vyrástol v britskom mestečku v Cheshire, no viac než polovicu života prežil na Slovensku. Po ukončení štúdia anglickej literatúry na Durham University sa v roku 1992 presťahoval do Spišskej Novej Vsi, kde vyučoval na gymnáziu, potom strávil po dva roky v Banskej Bystrici a v Banskej Štiavnici a v roku 1997 sa usadil v Prešove, kde s prestávkami učí na Prešovskej univerzite. Rovnako dlho pracuje ako prekladateľ zo slovenčiny do angličtiny a na konte má mnoho publikácií vrátane románov Antona Baláža či Jany Bodnárovej. Je ženatý a má dve dospelé deti.

Beseda sa uskutoční v centrálnej budove knižnice v rámci projektu 365 dní v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

23.2.23 pricestoval do Mikuláša z Prešova Angličan žijúci už viac ako 30 rokov na Slovensku Jonathan Gresty. Po prednáške na evanjelickom bilingválnom gymnáziu zavítal do Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého, kde priblížil životné peripetie Jessa, hrdinu jeho románu Cudzincov kabát. Publikum potešil inscenovaným čítaním z knihy, zabavil svojim rozprávaním, kde silno akcentoval suchý anglický humor. Aj o vážnych témach, ako rozpad vzťahov či duševné problémy, rozprával s nadhľadom a láskavo. Keby mal odísť späť na ostrovy, najviac by mu chýbalo acidko, naše minerálne vody, domáce kompóty a mnoho ďalšieho. Knihy, ktoré doniesol na predaj, sa v momente rozchytali a spokojní čitatelia a najmä čitateľky si ich aj s venovaním odniesli domov. Dva podpísané výtlačky nájdete aj v našej knižnici.

#liptovskakniznica #jonathangresty #cudzincovkabat

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this