Aktuality

Iwan stále prítomný

Vo štvrtok 4. júla 2024 o 13.30 hod. sa v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) uskutoční prednáška IWAN STÁLE PRÍTOMNÝ venovaná Ivanovi Laučíkovi – pri príležitosti 80. výročia jeho narodenia. Ivan Laučík hovorieval, že krajina, ktorá nie je ospievaná, akoby ani neexistovala. Tento jeho výrok sa dá preniesť aj na významných ľudí. Spomínať (na jeho mladosť, tvorbu, prínos pre kultúrny život) a ospevovať Iwana budeme s uznávanou slovenskou poetkou a bývalou knihovníčkou Annou Ondrejkovou, pre ktorú Laučík zosobňoval dobrosrdečného človeka s potrebou rozdať sa pre svoju krajinu.

Ivan Laučík (1944 – 2004) prežil svoj život v Liptovskom Mikuláši, kde absolvoval Strednú priemyselnú školu stavebnú, vyštudoval Pedagogickú fakultu v Martine a v Banskej Bystrici. Učil vo Veľkom Borovom, Liptovskom Mikuláši, Kvačanoch, Strednej lesníckej škole v Liptovskom Hrádku a Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Spolu s Ivanom Štrpkom a Petrom Repkom vytvorili v roku 1963 básnickú skupinu Osamelí bežci. Debutoval básnickou zbierkou Pohyblivý v pohyblivom (1968), nasledovali zbierky Sme príbuzní na začiatku (1970), Na prahu počuteľnosti (1988), Vzdušnou čiarou (1991), V žiarivosti zázemia (1997), Havránok (1998). Súborné dielo Básne vyšli v roku 2003 a v roku 2015 kniha esejí Trblet v oku. Liptovská knižnica G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši každoročne usporadúva na jeho pamiatku literárnu súťaž Krídla Ivana Laučíka. Tento rok už 42. ročník.

Anna Ondrejková (1954) pochádza z Liptovského Mikuláša. Okrem literatúry sa venuje divadlu ako herečka, performerka, dramaturgička a autorka textov a tiež výtvarnému umeniu ako autorka ilustrácií, koláží a grafiky. Viac ako 40 rokov pracovala v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, kde organizovala podujatia pre študentov a koordinovala kultúrno-výchovnú činnosť. Žije a tvorí v Bobrovci.

Prednáška sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (multimediálny úsek) v rámci projektu „Stretneme sa v knižnici“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this