Aktuality

K básnickému videniu skutočnosti

V utorok 22. augusta 2023 sa od 13.00 hod. uskutoční v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) literárna dielňa s názvom K básnickému videniu skutočnosti. Workshopom bude sprevádzať literárna vedkyňa Lenka Šafranová, ktorá tvrdí, že naučí písať poéziu naozaj každého. Záujemcom – či už začiatočníkom, alebo skúsenejším tvorcom predstaví základné princípy a technické parametre básne. Ak „to“ vo vás je, naučí vás, akými prostriedkami „to“ dať von. Účastníci dostanú na svoju tvorbu aj spätnú väzbu, keďže Lenka sa venuje aj literárnokritickej reflexii poézie. Čo si potrebujete priniesť? Pero, papier alebo zápisník. A samozrejme celého seba.

Literárna vedkyňa Lenka Šafranová vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na Prešovskej univerzite v Prešove, kde aj pedagogicky pôsobila. Je redaktorkou časopisu pre poéziu Vertigo a vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach niekoľko rokov spoluorganizovala stretnutia, ktoré interaktívnou formou približovali rôzne druhy umenia širšej verejnosti. Svoje recenzie a štúdie publikuje v literárnovedných periodikách, domácich a zahraničných zborníkoch. Je spoluautorkou monografie K funkcii subjektu v slovenskej poézii ženských autoriek (tzv. textovej generácie). Píše poéziu aj prózu, je laureátkou viacerých literárnych súťaží, v mnohých aj porotcovala. V roku 2018 jej vyšla debutová zbierka básní post partum,a v roku 2022 knižka básní pre deti Čo by bolo keby. Vedie literárne workshopy pre dospelých aj pre deti, odborné prednášky a venuje sa primárne slovenskej literatúre po roku 1989.

Podujatie sa uskutoční v hlavnej budove knižnice (úsek literatúry pre deti a mládež) v rámci projektu „365 dní v knižnici“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. Vstup je bezplatný.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this