Klimatické zmeny bez zmien? Prednáška Kataríny Holcovej

Vo štvrtok 7. septembra 2023 o 16.00 hod. sa uskutoční v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) prednáška geologičky a paleontologičky Kataríny Holcovej.

Pohyby kontinentov môžu byť iniciátorom dlhodobých klimatických cyklov: kde sa v rámci týchto cyklov práve nachádzame, brzdí alebo urýchľuje to súčasné klimatické zmeny? Aké „drobnosti“ ovplyvnili dlhodobý vývoj klímy za posledných 60 miliónov rokov: hrozia nám podobné udalosti? Existujú rozdiely medzi prirodzenými a človekom podmienenými klimatickými zmenami alebo ako si s otepľovaním poradila v treťohorách príroda a čo sme ochotní urobiť my ako ľudstvo.

Katarína Holcová pôsobí ako riaditeľka Ústavu geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Venuje sa rekonštrukcii pravekých morí: kedy a kde sa nachádzali, aké v nich vládli podmienky, ako tiekli morské prúdy. Zaujímajú ju tiež otázky klimatických zmien. Veľkým pomocníkom pri rekonštrukcii pravekých morí sú morské mikroorganizmy a dvom skupinám z nich (dierkovcom a vápnitému nanoplanktónu) sa venuje podrobnejšie. Z pravekých morí na území Slovenska je jej najobľúbenejším to najmladšie, ktoré zalievalo slovenské kotliny medzi 12 – 25 miliónmi rokov.

Podujatie sa uskutoční v hlavnej budove knižnice (multimediálny úsek) v rámci projektu „365 dní v knižnici“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. Vstup je bezplatný.