- ročník Knihy Liptova v znamení obecných monografií, románov i rozprávok
Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého podobne ako ďalšie regionálne knižnice Žilinského kraja vyhlásila v tomto roku už 16. ročník čitateľskej ankety Kniha roka. Autori, vydavatelia, knižnica i široká verejnosť mohli tituly späté s Liptovom vydané v minulom roku nominovať do konca februára. Do balíčka nominovaných kníh sa tak dostalo 21 titulov v kategórii beletria a 12 v kategórii odborná literatúra. Nominované knihy boli v priebehu marca a začiatkom apríla vystavené na úseku beletrie a všetci záujemci si ich mohli prelistovať a zahlasovať za ne. V beletrii mali hojné zastúpenie knihy pre deti, ale aj románová tvorba, kniha rozhovorov či básnické zbierky. Medzi odbornými publikáciami dominovali monografie obcí, výtvarného umenia, ale aj regionálnej histórie športu.
Do online hlasovania, ktoré prebiehalo počas marca a začiatkom apríla, sa zapojilo 444 hlasujúcich, ktorí odovzdali 287 hlasov v kategórii beletria pre dospelých a pre deti a 357 hlasov v kategórii odborná literatúra pre dospelých a pre deti. Priamo v knižnici hlasujúci odovzdali 77 hlasovacích lístkov a ďalšie prišli poštou a e-mailom. Celkovo hlasovalo 726 ľudí, ktorí odovzdali svojim naj knihám 1049 hlasov.
V kategórii beletrie sa umiestnila na prvom mieste kniha ukrajinských rozprávok pre deti od ružomberského autora Milana Igora Chovana Čarovná loď. Druhé miesto obsadil román Karanténa: rok v prdeli od mikulášskej autorky Márie Blšákovej. Posledný liptovský kuruc Leopolda Moravčíka sa umiestnil na treťom mieste. Ďalšie tri miesta obsadili sci-fi príbeh Jána Gálika Kriedou alebo mečom, pokračovanie Šaškových príbehov II Miroslava Kasprzyka a kniha pre mládež O2H tohto leta od Zuzany Líškovej.
V kategórii odbornej literatúry oslovili hlasujúce publikum monografie obcí – Bobrovec, dejiny a súčasnosť s najvyšším počtom hlasov a Život Važca, ktoré sú dielom kolektívov renomovaných autorov – medzi inými Petra Víteka či Petra Laučíka. Tretie miesto získala publikácia Petra Olexáka: Stručná história vzťahov cirkvi a štátu. Na ďalších miestach sa umiestnili publikácie Liptov: dom a život v ňom Ivety Zuskinovej, opäť kolektívne dielo Západné Tatry: veľká kniha o Tatrách Oravy a Liptova a monografia o živote a diele Ladislava Čemického od Veroniky Vaculovej Repovej.
Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo v utorok 25. apríla 2023 v prítomnosti nominovaných autorov, zástupcov samospráv a kultúrnych inštitúcií a mediálnych partnerov. Podujatie moderovala riaditeľka knižnice Marcela Feriančeková, ktorá pripomenula propozície a dáta z predchádzajúcich ročníkov. Knihovníčky Naďa Kubányová a Martina Vrbenská predstavili všetkých tridsaťtri nominovaných titulov z aktuálneho ročníka. M. Feriančeková zverejnila údaje o počte hlasujúcich a hlasovacích lístkov a nasledovalo vyhlásenie výsledkov a prevzatie diplomov a ocenení. Vyhlásenia sa zúčastnili ocenení autori a autorky Milan Igor Chovan, ilustrátorka Zuzana Gállyová, Mária Blšáková, Leopold Moravčík v zastúpení neterou Denisou Mackovou a zostavovateľ a spoluautor obecných monografií Bobrovec, dejiny a súčasnosť a Život Važca Peter Vítek. Z prítomných autorov spomeňme aj Františka Diana, Miroslava Kasprzyka a Jozefa Daníka. Slávnostným podujatím sprevádzali gitaroví umelci zo Základnej umeleckej školy J. L. Bellu v L. Mikuláši pod vedením pedagóga Jána Béreša. Víťaz titulu Kniha Liptova 2022, autor knihy ukrajinských rozprávok Čarovná loď Milan Igor Chovan vyžreboval výhercov spomedzi hlasujúcich. Vecné ocenenie či predplatné regionálnych periodík získali Edita Grešová z Martina, Juliana Ilenčíková z Prešova, Jozef Cigánik z Bobrovca a Martin Kmeť z Bobrovčeka.
Riaditeľka knižnice na záver informovala o osude ocenených kníh, ktoré budú spolu s víťaznými knihami ďalších štyroch regionálnych knižníc Žilinského kraja súčasťou putovnej výstavy od mája do októbra 2023, pričom v Liptovskej knižnici GFB si ich budú môcť záujemci pozrieť v septembri.