Krídla Ivana Laučíka – výsledky literárnej súťaže začínajúcich autorov

Krídla Ivana Laučíka rastú

Liptovská knižnica G. F. Belopotockého vyhlásila už 41. ročník literárnej súťaže Krídla Ivana Laučíka, do ktorej sa do uzávierky prihlásilo 104 začínajúcich autorov so 113 súťažnými príspevkami.  Oproti predchádzajúcemu ročníku to bol takmer dvojnásobný počet, no množstvo príspevkov sa neodrazilo na kvalite. Polovicu všetkých textov poslali autori vo veku 15 – 29 rokov, šestinu 30 – 39 rokov, pätnásti autori boli vo veku 40 – 49 rokov a nad 50 rokov to boli siedmi autori/autorky. Začínajúcich autoriek bolo 72 a autorov 32.

Porota v zložení poetka Anna Ondrejková, poetka Silvia Kaščáková, literárna vedkyňa Jana Juhásová, prozaik Matej Thomka a novinár Peter Laučík konštatovali, že mnohé príspevky boli úplne začiatočnícke, ploché. Viacerým chýbala výpovedná a umelecká hodnota. Ročník ukázal potrebu písania, ale odhalil slabinu v obsahu výpovede. Porota sa zhodla, že poézia (69 príspevkov) bola umelecky kvalitnejšie zastúpená, kým v próze (44 príspevkov) bola úroveň o poznanie nižšia. Podľa Anny Ondrejkovej cítiť u autorov pretlak vypovedať, no neraz akoby nemali čo povedať. Písanie básní často spĺňalo terapeutický účel. Jana Juhásová prirovnala slabšie básnenie k spodným vrstvám ľadovca, ktoré tvoria dôležité, neviditeľné podložie kvalitného básnického písania. Ako problém pri mladších autoroch identifikovala slabý prehľad v súčasnej poézii. Mnohí kopírujú štúrovskú tradíciu, používajú gramatické rýmy a neovládajú zásady viazanej veršovej formy. Peter Laučík upozornil na absenciu tém, autori riešia osobné témy a nereflektujú, čo sa okolo nich deje. Matej Thomka upozornil začínajúcich prozaikov, aby nezabúdali na motiváciu konania postáv a na kontinuitu – aby načatý príbeh ukončili. Silvia Kaščáková ich vyzvala, aby sa nebáli riskovať a prinášali prekvapivé pointy.

Na slávnostnom vyhodnotení 30. júna sa v knižnici stretli porotcovia s ocenenými autormi a tiež regionálnymi účastníkmi súťaže. Kritiku a praktické rady a odporúčania si v rámci seminára vypočuli básnici Viliam Rosinský a Alfréd Tóth a prozaik Matúš Zahradník. Užitočné tipy pre svoje písanie, ale aj nasmerovanie, čo čítať, dostali aj Slavomíra Pajunková, Klaudia Olbertová či Andrea Jármayová. Hudobne programom vyhodnotenia sprevádzal pesničkár Dušan Havrilla a účastníkom sa prihovorili aj zástupcovia samospráv – mesta Liptovský Mikuláš a Žilinského samopsrávneho kraja – Rudolf Urbanovič a Tomáš Martaus. Literárnu súťaž podporil v rámci projektu 365 dní v knižnici Fond na podporu umenia a Mesto Liptovský Mikuláš.