Aktuality

Mikulášsky večer literatúry

 

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) v spolupráci s ďalšími kultúrnymi inštitúciami v meste – Diera do sveta, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Múzeum Čierny orol a Central perk pozývajú na podujatie Mikulášsky večer literatúry. Podujatie sa hlási k Noci literatúry 2022, ktorú organizuje České centrum Bratislava, a uskutoční sa v stredu 28. septembra od 18.00 h do 20.15 h súčasne na piatich miestach Liptovského Mikuláša. Návštevníci sa môžu ľubovoľne presúvať medzi inštitúciami, kde sa bude čítať v polhodinových intervaloch. Ukážky budú trvať 15 minút a 15 minút bude mať návštevník na presun v rámci neveľkého historického centra Mikuláša.

Pre milovníkov kvalitnej literatúry sme vybrali prevažne z ponuky Českého centra päť aktuálnych prekladov európskych autorov. V LKGFB prečíta Alena Laučíková úryvok z románu nemeckého autora bosnianskeho pôvodu Sašu Stanišiča Odkiaľ si, v SMOPaJ sa na vás teší Želmíra Rybková s ukážkou z pripravovaného cestopisu Cesty po východných Indiách od uhorského „železného grófa“ Emanuela I. Andrássyho, Diera do sveta siahla po českom preklade francúzskeho autora senegalského pôvodu Davida Diopa V noci je každá krev černá v podaní Jána Mikuša; Miroslava Košťan Nekorancová prečíta v Central perku z románu Všetky tie maličkosti írskej spisovateľky Claire Keegan a v Múzeu Čierny orol si vypočujete úryvok z románu talianskej autorky Silvie Avallone Priateľstvo.

Milovníci kvalitnej literatúry, vyberte sa na večerné potulky mestom i novou európskou literatúrou!

V Liptovskom Mikuláši si vypočujete úryvky čerstvých slovenských a českých prekladov literárnych textov európskych autoriek/autorov.

Čítania sa začnú o 18.00 h na 5 miestach naraz a pokračujú v 30-minútových intervaloch – 15 min čítanie a 15 min presun na ďalšie miesto.

 

SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA (Školská 4)
Emanuel I. Andrássy: Cesty po východných Indiách (Maďarsko)

Číta: Želmíra Rybková

 

LIPTOVSKÁ KNIŽNICA G. F. BELOPOTOCKÉHO (Štúrova 56)
Saša Stanišič: Odkiaľ si (Nemecko)
Číta: Alena Laučíková

 

DIERA DO SVETA (Námestie osloboditeľov 1)
David Diop: V noci je každá krev černá (Francúzsko)

Číta: Ján Mikuš

 

CENTRAL PERK (Ul. 1. mája 90/25)
Claire Keegan: Všetky tie maličkosti (Írsko)

Číta: Miroslava Košťan Nekorancová

 

MÚZEUM ČIERNY OROL (Ul. 1. mája 28/196)
Silvia Avallone: Priateľstvo (Taliansko)

Číta: Kristína Oravcová

 

 

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Emanuel I. Andrássy: Cesty po východných Indiách

OZ Čierne diery, 2023

Preklad: Jitka Rožňová

číta: Želmíra Rybková

Cestopis grófa, poslanca uhorského snemu, podporovateľa baníctva na Slovensku a zanieteného cestovateľa je košatým opisom zážitkov z ciest po exotických krajinách Ázie a Afriky. Približuje nám každodennú realitu druhej polovice devätnásteho storočia a navyše v kultúrach nám veľmi vzdialených. Dobový dokument vychádza v slovenčine prvýkrát…

 

Central Perk

Claire Keegan: Všetky tie maličkosti

Artforum, 2021

Preklad: Ema Mojžišová

číta: Miroslava Košťan Nekorancová

Bill Furlong je obchodník, manžel a otec piatich dcér. Píše sa rok 1985. V Írsku, v krajine neslávne známych Magdalénskych práčovní. Okolie Billa nabáda k usporiadanému, skromnému a nenápadnému životu. Čosi hlboko zakódované v jeho minulosti a v jeho vnútri ho však ťaží a vyzýva, aby prekročil vlastný rubikon. Blížiace sa Vianoce poskytujú pocit nádeje – že zajtra bude lepšie, že zajtra bude človek lepší.

 

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého

Saša Stanišič: Odkiaľ si

IKAR, 2021

Preklad: Milina Svítková

číta: Alena Laučíková

 Citlivé, priam lyrické rozprávanie o vlastnom pôvode, koreňoch a vykorenení, o hľadaní si miesta v živote, ozvláštnené mytologickými príbehmi aj netradičnou hrou pre čitateľov, ktorí si sami môžu vybrať, ako sa to všetko skončí. V tejto knihe rozprávajú mŕtvi, hady aj draky a sestra autorovej starej mamy Zagorka vyráža do Sovietskeho zväzu, aby sa tam stala kozmonautkou…

 

Múzeum Čierny orol

Silvia Avallone: Priateľstvo

Inaque.sk, 2022

Preklad: Ivana Dobrakovová

číta: Kristína Oravcová

Keby ju niekto požiadal, aby presne určila začiatok ich priateľstva, Elisa by nedokázala odpovedať. Bola to noc, keď sa Beatrice zjavila na pláži, náhle ako padajúca hviezda, so smaragdovozelenými očami, ktoré sa v tme leskli? Alebo to bolo neskôr, keď ukradli džínsy z elegantného butiku a utiekli na mopedoch? Koniec je istý: uplynulo trinásť rokov, ale spomienka stále bolí…

 

Diera do sveta

David Diop: V noci je každá krev černá

Argo, 2022

Preklad: Tomáš Havel (čeština)

číta: Ján Mikuš

 Sú to „soul mates“. Jedného rána sa ozve hvizd kapitánovej píšťalky a obaja s mnohými ďalšími vyrazia do útoku. Mademba však neďaleko zákopu spadne a v krutých bolestiach zomiera v Alfovom náručí. V tom momente sa „blonďáci s modrými očami“ stávajú skutočnými nepriateľmi. V Alfovi sa niečo zlomí a s mačetou v ruke sa vydáva do svojej osobnej vojny, až sa napokon stáva hrozbou pre vlastných spolubojovníkov. Zmieta sa v spleti výčitiek svedomia, otázok a odpovedí, ktoré ho uvrhnú do priepasti. Spomína si na detstvo, dospievanie na senegalskom vidieku a na dni pred odchodom do vojny. Rozprávanie je vírom, v ktorom sa topí myseľ sotva dospelého chlapca, ktorý sa ocitol niekde, kde nemal nikdy byť.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this