Aktuality

Minulosť je pred nami

V utorok 4. apríla od 9,00 hod. zavítajú do Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) historici z OZ Living Memory Ľubo Morbacher a Martin Slávik. Len pred pár týždňami vydali neformálny vzdelávací materiál pre učiteľov dejepisu, občianskej náuky a etiky Minulosť je pred nami (pdf je voľne dostupné na www.livingmemory.sk). Vytvorili ho v rámci projektu Občianske vzdelávanie pre demokraciu. Jeho obsahom je vykreslenie fungovania a mechanizmov totalitných režimov a paralely so súčasnosťou – príklon k extrémizmu, bezpečnostné hrozby v podobe hybridnej a informačnej vojny.

          Lektori z Living Memory rozvíjajú kritický dialóg face to face so študentmi a poukazujú na paralely medzi riešeniami dnešných extrémistov a totalitných politikov a ideológov v minulosti. Na workshopoch podávajú aj odborný výklad o kľúčových udalostiach v období slovenského štátu v období 1939 – 1945 a  komunistického režimu v rokoch 1948 – 1989. Jedným z cieľov podujatia je naučiť mladých ľudí rozoznávať dezinformácie.

          Workshopy sú určené pre organizované skupiny študentov stredných škôl a uskutočnia sa v centrálnej budove knižnice v rámci projektu 365 dní v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this