Aktuality

Noc s Andersenom

Noc s Andersenom sa v piatok 1. apríla 2022 v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši po štvorročnej prestávke konala po desiatykrát. Tentoraz sa na nej zúčastnilo 15 detí. Hoci nezažili nocovanie v knižnici, rozprávkový večer plný zážitkov a prekvapení ich neminul. Tohtoročná téma bola „Námorníci, piráti a Pippi“ na počesť 115. výročia narodenia Astrid Lindgrenovej.  

Knižnica sa o 16,00 hodine zmenila na pirátsku loď Tancuľa, deti vítali knihovníčky prezlečené za námorníčky a pirátky a deti sa tiež poprezliekali do svojich masiek. Po úvodnom privítaní sme deťom priblížili históriu podujatia a porozprávali o najväčšom svetovom rozprávkarovi H. Ch. Andersenovi, na počesť ktorého sa táto mimoriadna noc koná v predvečer jeho narodenín (2.4.). Potom sa malí námorníci, piráti a malé Pippi naučili tancovať na zábavnú pirátsku pesničku. Po malom občerstvení začali deti plniť úlohy na 9 stanoviskách, v ktorých preukázali svoje vedomosti, zručnosti aj fyzickú zdatnosť, aby získali „preukaz odvahy“. Odvážlivci vyzdobili svojimi tajnými želaniami „zázračnú sieť“, vonku sa zotmelo a nastal čas hľadať tajomný poklad piráta Efraima Pančušiska, Pippinho otecka. Aby ho deti našli, museli spolu s Pippi Dlhou Pančuchou prehľadať celú knižnicu ponorenú do tmy, nasledovať správy vo fľašiach, nájsť a rozlúštiť indície, ktoré boli schované v tajných skrýšach po celej budove. Keď prekonali všetky prekážky a nástrahy, nasledovali šípky, ktoré ich priviedli k pokladu v podobe torty v tvare kufra plného zlatiek, ktorú si rozdelili a zjedli. Večer plný dobrodružstva sa skončil po 21,00 hodine, keď si deti vyzdvihli rodičia.  

Aj keď deti túto noc nocovali vo svojich postieľkach, ako ich to naučila Pippi – teda s nohami na vankúši a s hlavou pod perinou, určite im v hlavách vírili nezabudnuteľné momenty, na začiatku a na konci ktorých bol H. Ch. Andersen a úžasný svet rozprávok.

                                                                                                                            

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this