Aktuality

Od elixírov po lieky

          Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) sa po prednáške etnologičky Kataríny Nádaskej v októbri minulého roka na tému Etnomedicína a fytoterapia rozhodla pozvať odborníčku v oblasti farmaceutickej medicíny MUDr. Líviu Hlavačkovú, PhD., ktorá na sklonku minulého roka vydala knihu Od elixírov po lieky (vyd. Artis Omnis).

Keď sú ľudia chorí, sú schopní skúsiť kadečo, a nikdy to nebolo inak. Liečba v minulosti sa nebránila ani pomletým slimákom, medicínskemu kanibalizmu, prípravku na vytvorenie pľuzgierov na oholenej hlave či tabakovému dymu do análneho otvoru. Vraj by ste dnes na také hlúposti neskočili? Mnohí sú o tom presvedčení, no aj tak míňajú peniaze na novodobé „magické“ elixíry od rôznych šarlatánov. O tom, ako sme sa poučili z histórie a aký je dnes rozdiel medzi čarodejnými lektvarmi a skutočnými liekmi, sa dozviete na prednáške Od elixírov po lieky.

Lívia Hlavačková vyštudovala medicínu a profesijne sa venuje klinickému výskumu nových liekov. Okrem toho publikuje populárno-náučné články a blogy na rôzne medicínske a farmaceutické témy, pričom sa zaoberá aj vyvracaním hoaxov týkajúcich sa zdravia a liečby rôznych ochorení. Popri striktných faktoch dáva slovo aj svojej fantázii v poviedkach a románoch zo žánru fantasy – napr. séria Gwind.

Dopoludnia pripravujeme prednášky pre študentov a študentky SŠ. Popoludňajšia prednáška je určená širokej verejnosti. Vstupné je dobrovoľné. Prednášky sa uskutočnia v hlavnej budove knižnice v rámci projektu Stretneme sa v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this