Aktuality

Poeticko-hudobné soiré so Silviou Kaščákovou a Dušanom Havrillom

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) privíta počas Týždňa slovenských knižníc dvojicu umelcov Silviu Kaščákovú a Dušana Havrillu. Vysokoškolská pedagogička, poetka, textárka, prekladateľka a autorka kníh pre deti predstaví v štyroch blokoch svoje nové básne (z pripravovanej zbierky Rakúsky domov dôchodcov), preklady poľských poetiek Szymborskej a Kielar, básne pre deti inšpirované Dobšinským a texty piesní (k 1. výročiu vojny na Ukrajine napísali s D. Špinerom duet Za dlaňou). Hudobník a básnik Dušan Havrilla vydal na sklonku minulého roka hudobnú knihu Citadela, kde spojil prírodné zvuky s mestskou poetikou. So Silviou a Dušanom sa stretnete vo štvrtok 9. marca o 16.30 hodine v multimediálnom úseku liptovskej knižnice.  

Silvia aj Dušan pochádzajú z východného Slovenska, ktoré je mekkou slovenskej hudobnej scény – o Prešove sa hovorí ako o slovenskom Seattli. Obaja majú hudobné cítenie – Silvia to dokazuje svojimi textami piesní pre známych hudobníkov (Komajota, Katka Koščová, Katarína Knechtová, Korben Dallas a ďalší) a Dušan pesničkami inšpirovanými írskymi pubmi, kde okrem hudby tvorí aj texty. Prezradia aj čosi o svojej spolupráci. 

Literárno-hudobný večer sa uskutoční v centrálnej budove knižnice v rámci projektu 365 dní v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Štvrtkový podvečer sme počas podujatia Týždeň slovenských knižníc privítali umelkyňu a umelca pôvodom zo slovenského Seattleu – Prešova – Silviu Kaščákovú a Dušana Havrillu. Na poeticko-hudobnom podujatí predstavila Silvia svoje básne pre deti, publikované v Slniečku, básne z prekladu Wislawy Szymborskej, piesňové texty a básne z pripravovanej zbierky Rakúsky domov dôchodcov. Dušan zahral a zaspieval skladby inšpirované Írskom a nahraté na liptovskej chalupe z hudobnej knihy Citadela. Poeticky naladené publikum sa tiež zapojilo do procesu tvorby piesne, keď každý napísal jedno slovko, ktoré potom Silvia použila v texte piesne, ktorú hneď Dušan zaspieval… Spoločný refrén znel: Bzzzzzzzzzzzzz

 

Celý text:

 

Chytil som Ti včely

asi ti uleteli.

Ubzikli na balóne

dobre sa staraj o ne.

 

A rýchlo sa zbav stresu.

Pošli ho na adresu:

na číslo trinásť pri knižnici

budeš mať úsmev v líci.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this