Povesti a iné zvesti o hradoch, zámkoch, zbojníkoch…

Vo štvrtok 14. septembra 2023 o 14.00 hod. v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) privítame na autorskej besede pre deti spisovateľku a pedagogičku Renátu Matúškovú.

Aký hrad či zámok ste navštívili cez letné prázdniny? Spisovateľka nám priblíži svoju tvorbu, ktorá je plná povestí o slovenských hradoch, čo sa majestátne, v plnej kráse vypínajú nad krajinou, ale porozpráva aj o tých, ktoré stoja už len ako zrúcaniny a matne si pamätajú niekdajšiu slávu.

Renáta Matúšková sa narodila v Holíči, časť svojho života prežila v Skalici. V súčasnosti pôsobí ako pedagogička na prvom stupni základnej školy. Jej povesti sa pravidelne objavujú v časopise Fifík, výber z nich vyšiel v knihách Povesti a iné zvesti o hradoch a zámkoch/Vzbura strašidiel (2015) a Slovenskí zbojníci – Povesti a iné zvesti/Ako to naozaj bolo (2017). V roku 2018 jej vyšla kniha Tajuplné povesti o slovenských hradoch a zámkoch. O rok neskôr (2019) kniha Milan Rastislav Štefánik – detstvo, ktorá zachytáva chlapčenské roky jedného z najväčších Slovákov. V roku 2021 vydala Čarovné povesti slovenské a Bratislavské povesti a iné neobyčajné zvesti (2022) je jej doposiaľ posledná kniha, ktorá ponúka deťom poznanie nášho hlavného mesta. Jej viaceré knihy dopĺňajú pôvabné a vtipné ilustrácie Juraja Martišku.

Beseda sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (úsek  literatúry pre deti a mládež). Je určená pre 3. – 4. ročník ZŠ. Po besede bude nasledovať autogramiáda a čitatelia budú mať možnosť zakúpiť si jej poslednú knihu. Na podujatie sa môžete prihlásiť v úseku literatúry pre deti a mládež do 13. septembra.