Aktuality

Sci-fi a fantasy literatúra

V utorok 21. novembra o 8.15 hod. sa v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) uskutoční prednáška s názvom Sci-fi a fantasy literatúra pre žiakov 7. ročníka ZŠ Janka Kráľa.

Umelci podávajú svojimi dielami vlastný výklad reality. Literárne dielo nemusí zobrazovať iba reálne veci, ale aj nereálne, fantastické. Rozmach fantastickej literatúry nastal v 20. rokoch 20. storočia, kedy začali vznikať rozličné žánre fantasy a sci-fi literatúry. Sci-fi a fantasy sa často hádžu do jedného vreca. Aký je medzi nimi rozdiel? Ktorý žáner využíva magické a ktorý vedecké prvky? Kto sa pokladá za otca fantasy? Prečo je fantastická literatúra tak populárna medzi mládežou? Prednášať bude uznávaná slovenská poetka a bývalá knihovníčka Anna Ondrejková.

Anna Ondrejková (1954) pochádza z Liptovského Mikuláša. Knižne debutovala zbierkou básní Kým trvá pieseň (1975) a jej doposiaľ posledná básnická skladba Strmina (2022) vznikla ako vnútorná, osobne angažovaná rezonancia na vojnový konflikt na Ukrajine. Okrem literatúry sa venuje divadlu ako herečka, performerka, dramaturgička a autorka textov a tiež výtvarnému umeniu ako autorka ilustrácií, koláží a grafiky. Viac ako 40 rokov pracovala v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, kde organizovala podujatia pre študentov a koordinovala kultúrno-výchovnú činnosť. Žije a tvorí v Bobrovci.

Prednáška sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (multimediálny úsek) v rámci projektu „365 dní v knižnici“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this