Aktuality

Shakespeare a jeho diela

Na piatok 10. novembra o 9.45, pondelok 13. novembra  o 9.00 a utorok 14. novembra o 10.45 v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) plánujeme tri literárne prednášky s názvom Shakespeare a jeho diela pre organizované skupiny študentov 1. ročníka Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Prednášať bude uznávaná slovenská poetka a bývalá knihovníčka Anna Ondrejková.

Anglický básnik, dramatik a herec William Shakespeare (1564 – 1616) je považovaný za jedného z najlepších spisovateľov drámy všetkých čias. Na začiatku svojej kariéry skladal najmä básne a sonety. Ale popularitu si získal až písaním divadelných hier. Hoci jeho najznámejšie „nesmrteľné príbehy“ ako Rómeo a Júlia či Hamlet spadajú do tragického žánru, písal aj komédie či historické hry. Odkiaľ Shakespeare čerpal námety na svoje hry? Kto sú hrdinovia jeho diel? A kto vlastne bol William Shakespeare? Mozaiku jeho života a diela bude skladať vo svojom výklade Anna Ondrejková.

Anna Ondrejková (1954) pochádza z Liptovského Mikuláša. Knižne debutovala zbierkou básní Kým trvá pieseň (1975) a jej doposiaľ posledná básnická skladba Strmina (2022) vznikla ako vnútorná, osobne angažovaná rezonancia na vojnový konflikt na Ukrajine. Okrem literatúry sa venuje divadlu ako herečka, performerka, dramaturgička a autorka textov a tiež výtvarnému umeniu ako autorka ilustrácií, koláží a grafiky. Viac ako 40 rokov pracovala v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, kde organizovala podujatia pre študentov a koordinovala kultúrno-výchovnú činnosť. Žije a tvorí v Bobrovci.

Podujatie sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (multimediálny úsek) v rámci projektu „365 dní v knižnici“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this