Aktuality

Shakespeare a jeho diela

Na piatok 28. apríla 2023 o 9.00 a 10.30 hod. v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pripravujeme dve literárne prednášky Shakespeare a jeho diela pre organizované skupiny žiakov 9. ročníka ZŠ. Lektorkou bude uznávaná slovenská poetka a bývalá knihovníčka Anna Ondrejková.

Anglický básnik, dramatik a herec William Shakespeare (1564 – 1616) je považovaný za jedného z najlepších spisovateľov drámy všetkých čias. Na začiatku svojej kariéry skladal najmä básne a sonety. Ale popularitu si získal až písaním divadelných hier. Hoci jeho najznámejšie „nesmrteľné príbehy“ ako Rómeo a Júlia či Hamlet spadajú do tragického žánru, písal aj komédie či historické hry. Odkiaľ Shakespeare čerpal námety na svoje hry? Kto sú hrdinovia jeho diel? A kto vlastne bol William Shakespeare? Mozaiku jeho života a diela bude skladať vo svojom výklade Anna Ondrejková.

Anna Ondrejková (1954) pochádza z Liptovského Mikuláša. Knižne debutovala zbierkou básní Kým trvá pieseň (1975) a jej doposiaľ posledná básnická skladba Strmina (2022) vznikla ako vnútorná, osobne angažovaná rezonancia na vojnový konflikt na Ukrajine. Okrem literatúry sa venuje divadlu ako herečka, performerka, dramaturgička a autorka textov a tiež výtvarnému umeniu ako autorka ilustrácií, koláží a grafiky. Viac ako 40 rokov pracovala v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, kde organizovala podujatia pre študentov a koordinovala kultúrno-výchovnú činnosť. Žije a tvorí v Bobrovci.

Podujatie sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (multimediálny úsek) v rámci projektu „365 dní v knižnici“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Podujatie je predjednané pre žiakov 9. ročníkov ZŠ Janka Kráľa.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this