Stanislav Kaľavský: ROMA N AMOR

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pozýva na krst románu Stanislava Kaľavského ROMA N AMOR (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2023).

Stano Kaľavský je regionálny „viacdomý“ autor. Po básnických zbierkach Nebo pieklo (2009) a Zbierka z pierka (2014) spísal svoje cestovateľské zážitky z rôznych kútov sveta do zbierky cestopisov Čas na priestor (2021). V priebehu rokov však zbieral materiál na román, ktorý nesie aj autobiografické črty. Zároveň je výpoveďou o prežívaní dejinných zlomov v našej histórii, teda pokúša sa aj o generačnú výpoveď. Predstavuje rôzne svety a komunity a veľký priestor dáva vnútornému prežívaniu a premýšľaniu postáv.

Stanislav Kaľavský je rodák z Liptovského Mikuláša. Pôsobil ako pedagóg na Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, je členom divadla Apostrop a popri práci v cestovnom ruchu sám cestuje po celom svete. V Liptovskej knižnici pravidelne organizuje cestovateľské popoludnia (naposledy Island, 2022), ktoré sa stretávajú s veľkým ohlasom čitateľskej verejnosti.

Krstnými rodičmi románu ROMA N AMOR sú poetka Anna Ondrejková a prozaik Jaroslav Klus.