Tajomstvá jaským s Jurajom Littvom

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pripravuje na utorok 28. novembra 2023 o 9.00 a 10.30 náučné prednášky pre žiakov I. a II. stupňa základných škôl na tému: Tajomstvá jaskýň.

Slovensko je známe mnohými krásami – majestátnymi vrchmi, či čarovnými lesmi. Avšak len málokto vie, že jeden z mnohých pokladov Slovenska sa ukrýva i v jeho podzemí. Dodnes bolo na našom území objavených viac než sedemtisíc jaskýň a novým objavom ani zďaleka neodzvonilo. Čím to je, že máme tak veľa jaskýň a s akými rôznymi druhmi jaskýň sa na Slovensku môžete stretnúť?

Prednášať bude geológ Juraj Littva, ktorý pochádza z Liptova. Vyštudoval Univerzitu Komenského v Bratislave a pracuje pre Správu slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši. Zameriava sa na pôvod a vývoj jaskýň a ich materských hornín. Má dlhoročné skúsenosti s popularizáciou geológie v printových (Quark) aj internetových magazínoch (In Vivo magazín; Ľudia, mýty & dejiny).

Podujatie sa uskutoční v centrálnej budove knižnice (úsek literatúry pre deti a mládež) v rámci projektu 365 dní v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.