Aktuality

Živá knižnica

          Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši (inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) v spolupráci s o. z. Centrum komunitného organizovania v rámci vzdelávacieho programu Školy za demokraciu pripravuje workshop pre žiakov s názvom Živá knižnica.

V Živej knižnici si deti namiesto tlačených publikácií môžu „vypožičať“ človeka so zaujímavým životným príbehom, s ktorým by sa v reálnom živote možno pravdepodobne neporozprávali. V polhodinovom rozhovore v malom kruhu čitateľov a čitateliek môžu lepšie spoznať príslušníkov a príslušníčky najrôznejších menšín, dozvedieť sa, ako sa im žije, čo ich teší, trápi a s čím musia denno-denne zápasiť. Pre deti z menšín to zároveň môže byť inšpiráciou bojovať s predsudkami vlastným životom. Živá knižnica pomáha žiakom prekonávať strach z neznámeho, búra zažité stereotypy a dáva im možnosť získať vlastné skúsenosti, ktoré môžu byť odlišné od pôvodných postojov a predstáv.

           Workshopy sú určené pre vopred dohodnuté kolektívy žiakov ZŠ, zvlášť školy s väčšinovým rómskym žiactvom. Uskutočnia sa v hlavnej budove knižnice v rámci projektu 365 dní v knižnici, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this