Aktuality

Zmaturuj v knižnici – výsledky

MATURITNÁ GENERÁLKA V LIPTOVSKEJ KNIŽNICI GFB

Vedomostno-súťažný kvíz ZMATURUJ V KNIŽNICI dosiahol svoju plnoletosť. Už 18 rokov dáva Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého maturantom z prihlásených stredných škôl z Liptovského Mikuláša a okolia priestor na zopakovanie svojich vedomostí, niečo nové sa naučiť, získať skúsenosti pri vlastnej verejnej prezentácii a porovnať sa s rovesníkmi. Kvíz sa niesol aj v tomto roku v zdravo súťaživom duchu a príjemnej atmosfére. Zúčastnilo sa ho dvadsať odvážnych študentov zo šiestich stredných škôl a vytvorili desať súťažných dvojíc.

 

Vo štvrtok 15. februára 2024 v priestoroch čitárne Liptovskej knižnice Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši zasadla trojčlenná “maturitná komisia“. Postavili sa pred ňu dvojčlenné súťažné družstvá zložené z tohtoročných maturantov a maturantiek a preverili si svoje vedomosti v siedmich súťažných kolách. Kvíz tvorili otázky zo slovenskej a svetovej literatúry, gramatiky, teórie literatúry, histórie vzniku Slovenskej republiky, ale i ekonomiky, zdravovedy, výtvarného a hudobného umenia a tiež z kritického myslenia a ľudských práv. Siedme kolo otázok bolo venované našim rodákom Ivanovi Laučíkovi, básnikovi, publicistovi a pedagógovi, pri príležitosti 80. výročia narodenia a 20. výročia úmrtia a Gašparovi Fejérpataky-Belopotockému, zakladateľovi prvej verejnej knižnice a prvého ochotníckeho divadla na Slovensku, pri príležitosti 230. výročia narodenia a 150. výročia úmrtia. Bonusové kolo preverilo, ako dobre rozumejú súťažiaci českým výrazom.  

 

O víťazovi sa rozhodlo až v rozstrelovom kole. O prvú pozíciu lepšie zabojovali študentky z Gymnázia Michala Miloslava Hodžu Martina Lehotská a Diana Dobešová. Druhú pozíciu obsadili Milan Ečimovič a Martin Butora z Hotelovej akadémie. Tretie miesto sa ušlo maturantkám zo Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši Natálii Košútovej a Rebeke Michalčíkovej. Víťazmi ale nakoniec boli všetky zúčastnené dvojice, pretože svojimi odpoveďami preukázali výborné vedomosti a pripravenosť na maturitnú skúšku.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this