Aktuality

Zmaturuj v knižnici

 

 Od roku 1850 je na území dnešnej Slovenskej republiky zavedená maturitná skúška, tzv. skúška dospelosti. Od roku 2005 maturujú „nanečisto“ aj študenti v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého.

Pracovníčky knižnice pre maturantov z prihlásených stredných škôl v Liptovskom Mikuláši aj tento rok pripravili vedomostný kvíz v siedmich kolách. Študenti z hotelovej akadémie, strednej odbornej školy stavebnej, strednej odbornej školy zdravotníckej a  Evanjelického gymnázia J. Tranovského si preveria vedomosti zo slovenskej a svetovej literatúry, gramatiky a teórie literatúry, histórie, geografie, výtvarného a hudobného umenia, zdravovedy, ekonomiky, politiky, kritického myslenia a ľudských práv. Posledné kolo otázok bude venované nášmu rodákovi Ivanovi Stodolovi, významnému lekárovi, dramatikovi a spisovateľovi, pri príležitosti 135. výročia jeho narodenia. Naše maturitné otázky nekopírujú oficiálne maturity. Od študentov očakávame širšie vedomosti z jednotlivých odborov a  kultúrno-spoločenský prehľad. Pilotne si otestujeme aj zručnosti týkajúce sa kritického myslenia.

V tomto roku sa bude konať už sedemnásty ročník a prihlásilo sa doň šesť súťažných družstiev zo štyroch stredných škôl. Každá dvojica chce dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie, ale počet získaných bodov a konečné umiestnenie nie je hlavným cieľom kvízu. Jeho zmyslom je dať študentom priestor na zopakovanie svojich vedomostí a niečo nové sa naučiť. Pedagógovia ocenia najmä to, že študenti získajú cenné skúsenosti pri vlastnej verejnej prezentácii, odbúrajú prvotný strach a môžu sa konfrontovať s rovesníkmi z iných stredných škôl.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Sedemnásty ročník literárneho kvízu ZMATURUJ V KNIŽNICI 2023 máme za sebou. Najvyšší počet bodov dosiahli študenti z Hotelovej akadémie Liptovský Mikuláš Samuel Melich a Frederik Zubko. Druhú pozíciu obsadili Beáta Budinská a Martina Devečková z Evanjelického gymnázia J. Tranovského v Liptovskom Mikuláši. Tretie miesto si vysúťažili maturantky zo Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši Nikola Lukáčová a Lívia Velčovská. Víťazmi ale nakoniec boli všetky zúčastnené dvojice, pretože svojimi odpoveďami preukázali vyhovujúce vedomosti a pripravenosť na maturitnú skúšku.

Našich dnešných maturantov čaká ešte skutočná maturitná skúška a potom už pre niektorých bude platiť známy výrok od Rudolfa Křesťana: „Po maturite prestáva platiť rozvrh hodín, začína sa rozvrh rokov.“ Všetkým maturantom prajeme šťastnú ruku pri výbere otázok.

 

 

 

 

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this